Léna menedéke

Léna menedéke

Egy webstúdió arculattervezésének folyamata 2/10

2025. május 12. - Léna T.

Web design: grafikai prezentáció és tervezés az interneten megjelenő weboldal vagy honlap, illetve más alkalmazások, objektumok formájában.
Sok web dizájner rendelkezik átfogó ismeretekkel, mivel a multifunkcionalitás egyre inkább követelmény a szakmában.

Likvid és fix layout
A likvid dizájn a böngésző méretétől függően nyúlik, vagy húzódik össze, a fix dizájn viszont mindig megtartja a tervezésnél megadott méreteit.
A fix tervezésnél gondolni kell a legkisebb felbontással böngészőkre, mint ahogy arra is, miként fog megjelenni a dokumentum egy tágasabb környezetben.
Likvid dizájnt egynemű tartalom esetén érdemes tervezni, a tartalom méretének maximalizálásával.

A frame
A frame, azaz keretes rendszer lehetővé teszi, hogy a honlap alkotói a keretekbe külön weblapokat hívjanak meg, amelyek együttes megjelenése adja ki az összefüggő tartalmat. Ezáltal bizonyos információk a képernyő egyik keretében, míg más adatok egy másik keretben görgethető és cserélhető módon jelennek meg.

A táblázatok
A HTML táblázatmodellje lehetővé teszik, hogy az adatok legkülönbözőbb formáit sorokba és oszlopokba rendezett cellákhoz rendeljék, ezzel egyszerűbbé válik a formázás. Az oldal akkor táblázat alapú, ha a lap felépítését - egymásba ágyazott, többszörösen összetett - táblázatokkal oldják meg.
Egyre inkább elterjedt, hogy a táblázatokat csak látható táblázatos elrendezésnél használják.

HTML
A HTML dokumentumoknak a tartalmat és struktúrát kellene csak definiálnia, azonban a CSS, az úgynevezett stíluslapok bevezetésével a megjelenítést formázó elemek és jellemzők egy része kompatibilitási okból nem változott vagy használatból kivont formában továbbra is megtalálható a szabványban. A W3C (World Wibe Web Consortium) a HTML nyelv 4.0-ás változatától stíluslapok használatát javasolja.

A CSS
Első változata CSS1 néven 1996-ban, a második, kibővített, több médiumot is lefedő CSS2 1998-ban jelent meg. A CSS egy olyan nyelv, amely a HTML nyelv kibővítését szolgálja. Felhasználóbarát, könnyen olvasható és írható.
A CSS-ben az elemek osztályaihoz, egyes HTML elemtípusokhoz és egyedi elemekhez különböző megjelenítési stílusokat definiálhatunk. Elhelyezhetjük a dokumentum belsejében, vagy külső dokumentumban. Utóbbi esetben egy stíluslap egy egész oldal arculatát is meghatározhatja.
Az Internet Explorer 6.0 a legfőbb CSS1 és 2 tulajdonságokat támogatja, de nem mindegyiket, ezért fontos ebben a böngészőben is tesztelni a tartalmat a weblap szerverre történő elhelyezése előtt.

A "vakbarát" honlap
A vakok és gyengén látók számára leírást kell adni az oldalon szereplő képekről és flash tartalomról. Nem célszerű a keretes szerkezet használata, mert speciális olvasóprogramjaik nehezen értelmezik a keretben tárolt tartalmat.

A flash
A flash a Macromedia Flash által kiadott szoftver. Kezdetben vektoros rajzprogram volt, majd programnyelve a webdizájn egyik legfontosabb alapeszközévé vált.
Előnyei:

 

    • látványosan interaktív,

 

    • moziszerű,

 

    • hatékony,

 

    • dinamikus multimédia-tartalmat és alkalmazásokat hozat vele létre a szerző (játékok, zene, film, stb.).

 

Hátrányai:

 

    • ha a gépen, amely a webet böngészi, nincs flash lejátszó, a felhasználóhoz nem jut el az információ, amit a flash tartalmaz,

 

    • sokan érdeklődnek iránta, de ha nincsenek előzetes programozói ismereteik, nehezen átlátható programnyelvnek bizonyul számukra.

 

Főbb elvárások a designtól:

 

    • Technikai: A célnak megfelelő alkalmazási lehetőségek.

 

    • Gazdasági: Az árnak megfelelő használati érték.

 

    • Pszichológiai: Juttassa kifejezésre a felhasználó státuszát.

 

  • Esztétikai: Elemei legyen összhangban az adott kultúra formavilágával.

A bejegyzés trackback címe:

https://lenat8888.blog.hu/api/trackback/id/tr3818857642

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása